niedziela, 15 maja 2011

 

Produkty Fair Trade zwykle kojarzone były ze sklepami specjalistycznymi oferującymi tylko produkty prozdrowotne. Jednak od listopada 2010 roku możemy je kupić również we wszystkich hipermarketach sieci Tesco.

W ofercie możemy znaleźć m.in.:

 

Cukier trzcinowy nierafinowany, ciemny – cena 6,88 zł

Kraj pochodzenia: Mauritius

Waga netto: 500g

Skład: cukier z trzciny cukrowej 100%

Cukier trzcinowy produkuje się z trzciny cukrowej, ten pochodzący  z Mauritiusa uważany jest za najlepszy na świecie. Cukier produkowany jest ze słodkiego soku magazynowanego w łodygach trzciny. Otrzymuje go się poprzez  krystalizację soku gotowanego w olbrzymich bębnach. Surowy cukier ma charakterystyczną barwę i pokrywa go warstwa melasy. Trzcinę cukrową od wieków stosuje sie  jako roślinę leczniczą. Używana była między innymi jako środek kojący,  bakteriobójczy, przeciwbólowy i wykrztuśny. Za jej pomocą łagodzono objawy astmy,  leczono rany i oparzenia, a także zapalenia i przeziębienia z gorączką. Dziś cukier  trzcinowy służy nam przede wszystkim do podkreślania smaku kaw, deserów, lodów, a również jako składnik marynat do grillowania czy sosu bolonese.

 

Kawa ekologiczna La Cortadora z Salwadoru – cena 18,49 zł

mielona

Kraj pochodzenia: Salwador

Waga netto: 250g

Skład: kawa 100% wyżynna Arabica

Kawa ta należy do najlepszych jakościowo kaw dostępnych na europejskim rynku. Doskonale nadaje się zarówno do ekspresu ciśnieniowego, jak i tradycyjnego parzenia.

Kawa ta produkowana jest przez niewielkie spółdzielnie producenckie w Salwadorze, kraju położonym w Ameryce Środkowej. Stanowi ona alternetywę wobec produktów wielkich międzynarodowych korporacji, które kontrolują niemal całą produkcję kawy w kraju. Drobni producenci zrzeszają się w stowarzyszenia, dzięki którym mogą eksportować swoje produkty, nie będąc zależnymi od dużych firm. Zarobione pieniądze zasilają kasy spółdzielni, pomagając w ich rozwoju, a przede wszystkim pozwalają na godne życie z pracy własnych rąk osobom pracującym przy produkcji kawy.

 

Ubuntu Cola – cena 3,88 zł

Kraj pochodzenia: Malawi

Pojemność: 0,33ml

Jestem, ponieważ jesteśmy. Wyrażenie „ubuntu” w afrykańskich językach z grupy banthu oznacza poczucie jedności i wspólnoty.

Cola Ubuntu zawiera cukier trzcinowy Fair Trade produkowany w Malawi w spółdzielni Kasinthula oraz w Zambii w spółdzielni Kaleya, którego produkcja pomaga lokalnym rolnikom w rozwoju ich działalności, zapewnia stabilną pracę i możliwość utrzymania rodzin z pracy własnych rąk. Dodatkowo 15% dochodu ze sprzedaży swoich produktów producent przeznacza na dofinansowanie programów rozwojowych w Malawi.

cola 

Baton zbożowy Globar o smaku czekoladowym – cena 2,88 zł

Baton zbożowy zawiera w sobie kilka produktów Fair Trade. Rodzynki pochodzą od drobnych farmerów z RPA uprawiających winorośl w okolicach rzeki Oranje, premia, którą wypracowują dodatkowo za swoją prace, zasila wspomagającą ich organizację Eksteenskuil Farmers Association. Sprzedaż miodu, który pochodzi z Chile, wspomaga 500 pszczelarzy współpracujących z lokalną organizacją Apicoop, pozwala im na stabilną produkcję i rozwijanie swojej działalności.

 

Rodzynki w jogurtowej polewie – cena 3,88 zł

Soczyste rodzynki z RPA zatopione w delikatnej, jogurtowej czekoladzie. Zawiera soję i mleko. Może zawierać śladowe ilości orzechów. Produkt wegetariański.

Rodzynki w polewie jogurtowej pochodzą od drobnych farmerów z RPA uprawiających winorośl w okolicach rzeki Oranje. Premia, którą wypracowują dodatkowo za swoją prace, zasila wspomagającą ich organizację Eksteenskuil Farmers Association. Oznacza to dla nich finansowanie konkretnych projektów dla lokalnej społeczności np. budowę wodociągów.

 

Wafelek FairBreak – cena 1,65zł

Chrupiący wafelek FAIRBREAK zatopiony w mlecznej czekoladzie. Zawiera cukier z Malawi oraz kakao z Ghany.

wafel 

Herbata Touch Organic - biała (saszetki) 48g – cena 10,99 zł

Biała herbata produkowana jest z młodych nierozwiniętych jeszcze pączków. Zbiór następuje wiosną a krzewy zwykle chronione są dodatkowo przed działaniem promieni słonecznych. Osłonięte liście nie są w stanie wytworzyć chlorofilu, który nadaje cherbacie kolor zielony. Herbaty Touch Organic pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych w Wuyang w południowo-wschodnich Chinach, a pakowane są w certyfikowanym zakładzie w Shenzhen. Herbaty Touch Organic są produkowane z poszanowaniem dla ludzi i środowiska.

 

Orzechy brazylijskie z chili w gorzkiej czekoladzie 125g – cena 15,99 zł

Brazylisjkie orzechy przyprawione chili i zatopione w gorzkiej czekoladzie - niepowtarzalna i unikalna kompozycja smakowa.

 

Kakao 100% ekologiczne – cena 19,49 zł

Kraj pochodzenia: Republika Dominikany

Waga netto: 125g

Skład: kakao 100%

Kakao to jest produktem Fair Trade. Oznacza to, podczas jego produkcji przestrzegane były zasady Sprawiedliwego Handlu, np: uczciwa cena płacona za produkt rolnikom, bezpieczne i oparte na szacunku praktyki handlowe, wspólne i transparentne podejmowanie decyzji w organizacjach producentów. Produkt Fair Trade oznacza też ochronę socjalną pracowników, zakaz pracy dzieci i pracy niewolniczej, długoterminowe umowy. Ruch Sprawiedliwego  Handlu docelowo ma umożliwić drobnym producentom niezależność od korporacji oraz zaistnienie na lokalnych i światowych rynkach.

Czyste kakao jest sproszkowanym ziarnem kakaowca. Tradycyjnie jego pozyskiwanie polega na zbieraniu całych owoców, poddawaniu ich krótkiej fermentacji, a następnie wydobywaniu ziaren, które się suszy na słońcu. Zabezpiecza to ziarna przed pleśnią. Wysuszone poddawane są mieleniu. I kakao gotowe! W ten sposób kakao wytwarzane było jeszcze przez starożytnych Inków i  Azteków, gdzie uważane było za produkt magiczny i właściwy arystokracji. W Europie możemy się nim cieszyć od czasów Kolumba.

 

Kawa ekologiczna Oromia z Etiopii – cena 21,49 zł

ziarnista

Kraj pochodzenia: Etiopia

Waga netto: 250g

Skład: kawa 100% wyżynna Arabica

Kawa ta należy do najlepszych jakościowo kaw dostępnych na europejskim rynku. Znakomicie nadaje się zarówno do w ekspresów ciśnieniowych, jak i tradycyjnego parzenia. Najlepszy smak i aromat uzyskasz mieląc kawę tuż przed zaparzeniem.

Oromia to najwyższej klasy wyżynna kawa z Etiopii - ojczyzny tej rośliny (to właśnie od tamtejszej miejscowości Kaffa pochodzi słowo "kawa"). Produkowana jest przez Oromia Coffee Farmers Cooperative Union, która skupia 35 drobnych spółdzielni producenckich ze środkowej i południowej części kraju. Dzięki Fair Trade producenci otrzymują za kawę uczciwą cenę, która pozwala im na utrzymanie swoich rodzin i godziwe życie, a także na zrównoważoną produkcję. Produkcja kawy Oromia w dużej mierze odbywa się ręcznie oraz przy zachowaniu najbardziej restrykcyjnych standardów ekologicznych. Dzięki temu kawa od lat należy do czołówki dostępnych kaw, a producenci mogą liczyć na stałe zamówienia.

 

Herbata Touch Organic zielona

Herbaty zielone, jak wynika z ich nazwy, zachowują w stanie suchym, a częściowo i w naparze zielony kolor, który może mieć różne odcienie, w zależności od gatunku liści, od srebrzystozielonego albo złocistozielonego z matowym połyskiem, po ciemną zieleń lub kolor oliwkowy. Wachlarz aromatów i zapachów w zielonych herbatach nie jest tak bardzo szeroki jak w przypadku herbat czarnych, niemniej jednak jest dostatecznie bogaty, a co ważniejsze - bardziej niespodziewany. Zielona herbata Touch Organic wyróżnia się charakterystycznym szmaragdowym kolorem, orzeźwiającym aromatem i łagodnym słodkim smakiem.

Herbaty Touch Organic pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych w Wuyang w południowo-wschodnich Chinach, a pakowane są w certyfikowanym zakładzie w Shenzhen. Herbaty Touch Organic są produkowane z poszanowaniem dla ludzi i środowiska.

 

Herbata Touch Organic jaśminowa

Herbata zielona jaśminowa jest jedną z najbardziej lubianych, tradycyjnych herbat w Chinach. Jest w naturalny sposób aromatyzowana kwiatami jaśminu. Kwiaty jaśminu widoczne zazwyczaj w herbatach sypkich stanowią jedynie ozdobę - nie mają wpływu na smak. Delikatny aromat jaśminu jest dopełnieniem odświeżającego smaku zielonej herbaty. Herbata zawiera mnóstwo antyutleniaczy.

Herbaty Touch Organic pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych w Wuyang w południowo-wschodnich Chinach, a pakowane są w certyfikowanym zakładzie w Shenzhen. Herbaty Touch Organic są produkowane z poszanowaniem dla ludzi i środowiska.

 

Kawa Oxfam Bio Gold 250 g - cena 18,89 zł

Kawa Bio Gold pochodzi z Etiopii - miejsca narodzin kawy. Kawa produkowana z poszanowaniem pracy człowieka oraz środowiska naturalnego. Delikatna, o łagodnym zapachu i posmaku owocowym. Kawa Yirgacheffe jest jedną z najrzadszych i najlepszych etiopskich marek. Kawa łączy w sobie to co najlepsze: moc, wyraźny aromat, a zarazem przyjemny i subtelny smak. Etiopskie kawy, zbierane z krzewów wyrosłych na czerwonej, afrykańskiej ziemi cechują się niezwykłym, najbardziej pierwotnym smakiem. W końcu kawa arabika pochodzi z Etiopii!

Składniki: kawa Arabika Yirgacheffe 100%. Procentowy udział składników Fairtrade: 100%

 

Kawa Oxfam Bio 250 g -cena 16,99 zł

Bardzo delikatna i bogata smakowo kawa. Delikatny aromat z owocowym posmakiem. Można stosować w ekspresach do kawy. Smak nieco inny od typowego espresso, wspaniały i niepowtarzalny. Kawa delikatnie palona.

Składniki: ziarna kawy (Boliwia, Peru, Ekwador i Nikaragua). Procentowy udział składników Fairtrade: 100%.

kawa 

Kawa Oxfam Bio 100 g

Delikatna kawa deserowa.

Składniki: mieszanka Robusty oraz kawy Arabika. Produkowana w lokalnej fabryce w Tanzanii - jedynej fabryce kawy w Afryce, która nie jest własnością międzynarodowej korporacji.

piątek, 13 maja 2011

Handel musi przynosić korzyści najuboższym. Handel może służyć ludziom.
 
Sprawiedliwy Handel jest skutecznym i efektywnym narzędziem walki z ubóstwem.
Sprawiedliwy Handel przyczynia się do stworzenia gospodarki opartej na sprawiedliwości i zasadach zrównoważonego rozwoju.
 
14 maja 2011 r. miliony drobnych producentów, artystów, rzemieślników, rolników, handlowców oraz konsumentów będzie świętować Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Obchody tego dnia będą możliwe dzięki wsparciu przedsiębiorców, konsumentów, polityków, mediów, organizacji pozarządowych oraz 100 tys. wolontariuszy.
 
W 2011 r., Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu będzie obchodzony pod hasłem HANDEL DLA LUDZI –Sprawiedliwy Handel częścią twojego świata (TRADE FOR PEOPLE – Fair Trade your world).

Jeśli chcesz podpisać deklarację z okazji dnia sprawiedliwego handlu, zapraszam na stronę ->klik

fair trade logo
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z akcji oraz jak można pomóc osobom mieszkającym w Afryce czy Peru. A pomóc można bardzo łatwo, poprzez kupno odpowiednich produktów z logo Fair Trade. Certyfikat Fair Trade nadawany jest producentom z krajów rozwijających się, którzy spełniają ściśle określone warunki produkcji i zatrudnienia. Jego posiadanie gwarantuje m.in., że podczas procesu produkcji wszyscy pracownicy byli pełnoletni i dostali godziwą zapłatę. Więcej o idei Fair Trade można przeczytać na www.fairtrade.org.pl

W hipermarketach sieci Tesco można nabyć artykuły Fair Trade. W ofercie firmy Tesco można znaleźć np. ekologiczną białą herbatę, która jest mieszanką pączków herbaty i rzadkich srebrnych liści. Smakosze kawy mogą zadowolić się szlachetną kawą ekologiczną Oromia, która pochodzi z Etiopii – ojczyzny kawy.  Na półkach znajdują się również kulki kawowe w czekoladzie z kubańskim likierem kawowym a nawet colę – pierwszą colę sprawiedliwego handlu. W najbliższych dniach będę testować niektóre z tych produktów.


produkty fair trade

sobota, 07 maja 2011

czyli dosłownie: flaczki z jajek.

Przepis z kompendium kuchni włoskiej Alberto Massari.

Składniki:

  • 6 jajek
  • 400g pomidorów
  • 1 cebula
  • garść parmezanu
  • oliwa
  • sól
  • niewielki kawałek sera pecorino

W misce ubijamy jajka ze szczyptą soli i garścią parmezanu. Podgrzewamy teflonową patelnię posmarowaną oliwą i wlewamy na nią cienką warstwę masy. Omlet musi być dosyć cienki, więc w zależności od wielkości patelni smażymy jeden lub więcej omletów.

Kiedy omlet usmaży się z obu stron, odkładamy go żeby wystygł i kroimy na centymetrowe paski.

W głębokim rondlu podsmażamy posiekaną drobno cebulę. Dodajemy pokrojone pomidory i przyprawiamy solą. Kiedy sos się zredukuje dodajemy paski omletu i lekko podsmażamy przez kilka minut.

Przed podaniem posypujemy serem startym na drobnych oczkach tarki.

Trippa di uova

wtorek, 26 kwietnia 2011

 

Chciałam Was zaprosić do udziału w konkursie, w którym do wygrania są 3 świetne blendery. Jako zadanie konkursowe, proszę o pozostawienie w komentarzu Waszego pomysłu (najlepiej z przepisem) na wykorzystanie w potrawie bulionetki Knorr (drobiowej, wołowej lub pieczeniowej).

Na odpowiedzi czekam do 8 maja!

blender konkurs

blender konkurs

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 58
Spis treści

kontakt:  blue_megi@gazeta.pl